Pościel hotelowa – co wybrać, aby nie przepłacić?
Łóżko i bielizna pościelowa to duet bardzo intymny w charakterze. Sprawa nabiera szczególnego znaczenia w pokoju hotelowym. Nowe, nieznane miejsce oraz przyzwyczajenia i preferencje związane ze snem sprawiają, że jesteśmy wyjątkowo wybredni jeśli chodzi o standard hotelowej sypialni. Przede wszystkim wymagamy bezwzględnej czystości i świeżości pościeli oraz wygodnego łóżka.
Pościel hotelowa, czyli jaka?
Branża hotelarska szybko i nieustannie ewoluuje. Nowe trendy obowiązują, zmieniają się, odchodzą i powracają. W odróżnieniu od innych elementów hotelarstwa pościel hotelowa nie ulega im zbyt łatwo. Wciąż klasykiem jest pościel jednokolorowa – najczęściej biała. Jeśli kolorowa to w odcieniach pastelowych. Najczęściej kupowana jest pościel bawełniana. Coraz większa ilość hotelarzy przekonuje się jednak do pościeli wykonanych z mieszanek bawełny i poliestrów.
Według producentów najbardziej optymalny skład takiej mieszanki to proporcja 80% : 20 % bawełny do poliestru. Około 60 % hoteli decyduje się na pościel z adamaszku. To dwustronna żakardowa tkanina z błyszczącym wzorem z reguły o motywach roślinnych na matowym, który powstaje w trakcie odpowiedniego dobierania splotów tkackich.
W Polsce produkuje się adamaszek z jedwabiem zazwyczaj w deseniu pasków. W związku z faktem, że pościel hotelowa jest częściej poddawana procesowi konserwacji, który na dodatek jest bardzo agresywny (częste pranie w temperaturach do 95ºC, procedury dezynfekcyjne, maglowanie) jej wytrzymałość musi być zdecydowanie większa niż pościeli domowej. Taki efekt uzyskuje się używając do produkcji tkanin o wysokiej gramaturze do ok. 160 g/m². W związku z powyższym o pościeli hotelowej mówi się, że jest pościelą przemysłową.
W żadnym razie nie oznacza to jednak, że może prezentować gorszą jakość estetyczną. Oprócz wszystkich wymienionych zalet musi natomiast dodatkowo odznaczać się wysoką odpornością na pilingowanie i zachowywać stałe wymiary konfekcji nawet po wielu praniach. Tkanina o takich parametrach może powstać tylko z maksymalnie gładkich i długich, czesankowych włókien. Im dłuższe i gładsze włókna, tym cieńsza i bardziej wytrzymała tkanina. Do uszycia wysokiej jakości pościeli hotelowej używa się odpornych na działanie wysokich temperatur rdzeniowych nici szwalniczych, zagęszcza się ścieg i wzmacnia zakończenia ściegów ryglami.
W pościeli hotelowej nie używa się guzików ani zamków, poszwę czy poszewkę zamyka się zakładką hotelową.
Z ekonomicznego punktu widzenia
W Polsce największą popularnością wśród klientów cieszy się pościel z naturalnych tkanin bawełnianych. Bawełna jest chłonna, przyjemna w dotyku, oddycha, zapewnia komfortowy sen. Konserwacja konfekcji bawełnianej jest jednak dość trudna, bo tkanina z włókien naturalnych bardziej się gniecie, więc dla nadania połysku i zapobieganiu mechaceniu się wymaga krochmalenia. W ten sposób zakonserwowana pościel jest trwała i daje poczucie oraz gwarancję świeżości. Dodatkowo pozbywanie się plam (szczególnie z pościeli białej) jest proste w przypadku czystej bawełny. Bez ryzyka można stosować chlorowe środki wybielające. Ładny wygląd bawełnianej konfekcji wymaga wysokich temperatur prania i prasowania, a to oznacza duże zużycie energii. Niestety polskie pralnie są przygotowane na konserwację głównie naturalnych tkanin. W świecie klienci coraz częściej i chętniej wybierają tkaniny z domieszką poliestru. Podczas prania absorbują one mniej i wody, i środków piorących. Taka tkanina nie ma gorszych parametrów od 100% bawełny, a przy tym nie wymaga wysokich temperatur prania ani maglowania. Pozwala to na znaczne zredukowanie kosztów eksploatacyjnych oraz oszczędność wody i detergentów.
Koszty prania, suszenia i prasowania spadają nawet o 40%. Wynika to z faktu, że więcej pościeli można uprać w tej samej ilości wody i w niższych temperaturach, a suszenie zajmuje o połowę mniej czasu. Jest to o tyle istotne, że wiele hoteli wynajmuje pralnie zewnętrzne i rozlicza się z nimi kilogramowo.
W Polsce policotton (nazwa tkaniny poliestrowo-bawełnianej) zyskuje na razie zwolenników wśród klientów detalicznych. Branża hotelowa zainteresowana oszczędnościami zaczyna się dopiero do niej przekonywać.
Skuszone trwałością i niższymi kosztami użytkowania hotele niższych kategorii wyposażają pokoje w pościele z mieszanek. Do niedawna Hotele 5-gwiazdkowe i butikowe nadal w większości preferują pościel bawełnianą. Czasami decydują się na małą (do 20%) domieszkę poliestru. Policotton nie jest bez wad. Mniej przyjemny w dotyku, ma skłonność do żółknięcia przy stosowaniu wybielaczy. Jednak jak na komfort użytkowania domieszki poliestrowe nie wpływają w jakiś szczególny, widoczny sposób. Oprócz walorów ekonomicznych zaletą stosowania pościeli z mieszanek jest również ograniczenie rozwoju bakterii, grzybów i roztoczy. Goście z alergiami w takiej pościeli mogą spać bezpiecznie.
Materac hotelowy – jaki jest złoty środek?
Krótko o łóżkach było już na naszym blogu. Nie mniej istotny jest jednak materac. Ofert na rynku jest sporo, upodobań gości chyba jeszcze więcej. Najogólniej dzieli się materace na sprężynowe i piankowe. Te pierwsze produkuje się zazwyczaj w wersji kieszeniowej, sprężyny umieszcza się w oddzielnych kieszeniach. Taka konstrukcja pozwala każdej sprężynie działać oddzielnie. Dodatkowo materace sprężynowe okłada się pianką, aby użytkownik nie odczuwał pracy sprężyn. Istnienie kieszeni i możliwość nieskoordynowanej pracy poszczególnych sprężyn przekłada się na wyższy komfort snu, bo materac lepiej dopasowuje się do naturalnych krzywizn ciała.
Materace kieszeniowe cieszą się opinią większej trwałości niż materace piankowe, są też stosunkowo często wybierane przez klientów jako materace do hoteli. Drugi typ materaców to materace piankowe. Mówi się o nich, że są bardziej higieniczne od sprężynowych (z powodu braku wolnych przestrzeni w środku kurz nie ma się gdzie osadzać). Rekomenduje się je jako antyalergiczne. O jakości materaca, a w konsekwencji wygodzie wypoczynku stanowi rodzaj użytej do jego produkcji pianki. Producenci nie ustają w staraniach, by wyprodukować najdoskonalszy materac. Jednym ze sposobów poprawienia ich walorów jest niejednorodność użytych do produkcji materaca materiałów. Wewnętrzną część wykonuje się z innych, zewnętrzne warstwy z innych, stosuje się różne nakładki i pokrowce. Takie zabiegi nie tylko decydują o wygodzie produktu. Poszerzają grono nabywców oraz zwiększają jego funkcjonalność.
Istnieją materace, których jedna strona lepiej nadaje się na lato, druga na zimę lub jedna strona jest miękka, druga twarda. Jeśli dodać, że materace mają jeszcze jedną cechę, kto wie czy nie najważniejszą dla komfortu snu – twardość to okazuje się, że złotego środka nie ma. Wyjściem może być wyposażenie różnych pokoi w różnego rodzaju materace i jeśli będą one wielofunkcyjne właśnie. Pozwoli to proponować gościom łóżko zgodnie ich potrzebami i preferencjami, najbardziej dla nich odpowiednie. Równie ważną sprawą, jak wybór materaca jest również zakup poduszek do hotelu oraz kołder. Najważniejszym kryterium w przypadku hotelu powinien być rodzaj wypełnienia.
Zdecydowanie najlepszym i najbardziej bezpiecznym szczególnie dla gości będzie wypełnienie antyalergiczne. W ostatnich czasach problem alergii stał się wręcz powszechny. Lepiej nie zaszkodzić zdrowiu żadnego gościa! Poduszki antyalergiczne są wystarczająco miękkie, sprężyste, odporne na zagniecenia. Bez obaw można je prać w pralce nawet w warunkach podobnych praniu pościeli, o którym pisaliśmy wyżej. Również idealna kołdra hotelowa to taka, która jest antyalergiczna. Powinna być pikowana (żeby wsad nie przemieszczał się i nie utrudniał użytkowania) i mieć możliwość prania przemysłowego i zabiegi dezynfekcyjne. Warto, aby na wyposażeniu hotelu były kołdry różnej grubości. W naszym klimacie przydają się i letnie o przykładowej gramaturze 220g/m² i zimowe o gramaturze 350g/m². Podsumowując. Wyborowi pościeli, kołder poduszek hotelowych należy się wyjątkowa staranność. Najlepiej stawiać na sprawdzone produkty renomowanych producentów, aby mieć pewność, że zostały zaprojektowane z myślą o wymaganiach gości, wygodzie ich snu i wykonane ze starannością i dbałością o najmniejszy szczegół.
Konfekcja hotelowa kogo polecić?
Marka HORECATEX jest znana i ceniona nie tylko na rynku lokalnym, ale również na rynku krajowym i międzynarodowym. W ofercie znajduje się kompletne wyposażenie w tekstylia hotelowe o różnorodnym wzornictwie i zastosowaniu. Zgodnie z sugestiami klienta producent wykonuje gustowne oraz trwałe hafty i wszywki pełniące rolę cennego elementu marketingowego. Wszystkie wykorzystywane półprodukty posiadają certyfikaty jakości takie jak Oeko Tex Standard 100. W ten sposób firma dba o najwyższą jakość materiału, z którego produkuje kołdry, pościele gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo osobom użytkującym oferowane tekstylia. http://www.horecatex.pl/
https://www.dlahotelu24.pl/ Firma dostarcza szerokie usługi związane z produkcją pościeli i kołder oraz wykonywaniem dedykowanych haftów z logo obiektu. Produkowane i sprzedawane tekstylia z charakteryzuje najwyższy standard, dostępny w przystępnej cenie. Marka prowadzi indywidualne doradztwo i podejście do klienta, pozwalające dostarczać produkty zaprojektowane „na miarę” z uwzględnieniem indywidualnych oczekiwań i preferencji. Oferta jest bogata pod względem gamy tkanin, kolorów i wzorów oraz zapewnia personalizację. Tekstylia od lat cieszą się popularnością wśród klientów.
Jedne z najlepszych produktów tekstylnych na polskim rynku produkuje na Dolnym Śląsku Kora https://sklep-kora.pl/o-nas/
Kredo marki to „DOSTARCZAĆ PRODUKTY NAJLEPSZEJ JAKOŚCI”, którym kieruje się w każdym obszarze swojej działalności. Produkuje i dystrybuuje pościel hotelową, prześcieradła hotelowe, poduszki hotelowe, kołdry hotelowe, ręczniki hotelowe i setki innych produktów tekstylnych. Nastawiona jest na ciągły rozwój oferty, dostarcza klientom produkty o jakości, która pozwala na użytkowanie ich przez wiele lat.
Na koniec dwie firmy produkujące materace. Może trudno je porównywać, ale poczytajcie sami… https://fbf-bedandmore.pl/o-firmie/
Estella Sp. z o.o. z siedzibą w Polkowicach jest jedną ze spółek HK Holding należącą do niemieckiego właściciela. Spółka posiada wyłączność na dystrybucję produktów FBF bed&more na rynkach wschodnio-europejskich. Klienci firmy korzystają z produktów, które zostały stworzone przy współpracy z firmą FBF bed&more będącą od lat synonimem jakości, obsługi i niezawodności w zakresie tekstyliów hotelowych. Oferuje atrakcyjne ceny oraz wysokie standardy jakościowe.
I polski przedsiębiorca… https://www.janpol.pl/o-nas/
Janpol to rodzinna firma z polskim kapitałem i ludźmi z pasją. Produkuje materace, łóżka, stelaże, poduszki i dodatki do materacy. Każdy materac jest odpowiedzią na potrzeby Klientów realnie wpływa na poprawę komfortu snu i zdrowia. W swoich produktach marka łączy klasyczne rozwiązania i najnowocześniejsze surowce dostępne na rynku. Wysoka jakość produktów opiera się o nowoczesną linię produkcyjną i surowce przyjazne środowisku.