Jaką pościel w hotelu preferują goście?
Dla naszych gości w kwestii pościeli liczy się przede wszystkim to, żeby była ona czysta i pachnąca oraz przyjemna w dotyku, tak by komfort wypoczynku był wysoki. Dla wielu z gości również istotne będzie to, czy jest ona przyjazna alergikom. To tylko z pozoru proste wymagania, musimy bowiem zapewnić pościel, która spełnia wiele warunków – musi być świetnej jakości, a dbając o nią powinniśmy starać się pozostać przyjaznym środowisku. Wybierające materace dla hoteli poświęcamy temu tematowi dużo czasu i uwagi, nie inaczej powinno być też z pościelą.
Standardy pościeli hotelowej
Wybierając pościel do hotelu musimy kierować się zupełnie innymi standardami, niż robiąc zakupy do domu. Łóżka hotelowe i ich wygoda, mają duży wpływ na ocenę pobytu przez naszych gości. Nie dajmy się zwieść pozornym oszczędnościom – kupując pościel, która nie spełnia wymagań hotelowych stracimy więcej pieniędzy na jej częstą wymianę spowodowaną szybszym zużyciem. Pamiętajmy, że pościel przeznaczona na wyposażenie pokoi hotelowych musi dobrze znosić regularne, częste pranie w 95 stopniach, nie wspominając już o maglowaniu czy dezynfekcji. Wybierając pościel przeznaczoną dla hoteli mamy pewność, że nie ulegnie ona szybkiemu zniszczeniu i zachowa świetny wygląd na długo. Tym co odróżnia pościel hotelową od pościeli domowej jest przede wszystkim gramatura tkaniny.
Do hoteli należy wybierać pościel o gramaturze około 160g/mkw. Pościele przeznaczone do użytku domowego mają na ogół gramaturę około 125g/mkw, przez co nie zachowuje ona aż takiej wytrzymałości i dobrej jakości przy częstym praniu w wysokiej temperaturze. Pościel hotelowa wyróżnia się również inną strukturą tkaniny, tak by agresywne środki konserwujące nie miały wpływu na jej wygląd.
Pościel hotelowa, a ekologia
Najczęściej wybieraną pościelą hotelową jest w dalszym ciągu pościel bawełniana Jest to tkanina naturalna, oddychająca i miła w dotyku. Jej minusem jest jednak to, że naturalne włókno bardziej się gniecie, przez co należy ją poddawać procesowi krochmalenia by zapobiegać zagnieceniom i zmechaceniu. Należy jednak mieć na względzie również to, że by pościel wykonana z bawełny zachowała swój estetyczny wygląd, należy ją prać w wysokiej temperaturze, a co za tym idzie – zużycie energii jest znacznie wyższe. Z tego powodu coraz bardziej popularne stają się pościele hotelowe wykonane z polibawełny, czyli z bawełny z niewielką domieszką poliestru. Zaletą tego rodzaju tkaniny jest mniejsza absorpcja wody i środków piorących, jak również możliwość prania jej w niższej temperaturze, niż w przypadku pościeli z czystej bawełny. Przekłada się to nie tylko na niższe koszty eksploatacyjne, ale jest także korzystne dla środowiska. Aspekt ekonomiczny ma tutaj duże znaczenie, wykorzystanie pościeli z polibawełny pozwala obniżyć koszta prania, suszenia i prasowania nawet o 40 procent.
Biel czy kolor?
Do pokoi hotelowych najlepiej jest wybrać pościel białą, ewentualnie taką z delikatnym wzorem czy tłoczeniem. Niesie to ze sobą wiele zalet – taka pościel nie traci intensywności barwy, dużo łatwiej jest zadbać o jej nienaganny wygląd bez oznak zużycia, a także świetnie współgra ona z każdym wystrojem hotelowego pokoju. Warto też zwrócić uwagę na to, by pościel, tak samo jak kołdry i poduszki dla hoteli, były również przyjazne alergikom. Także pod tym względem korzystnie wypada wybór pościeli z domieszką poliestru. Tkanina ta ogranicza rozwój bakterii, roztoczy i grzybów, co na pewno docenią goście z alergiami.